4 Mevsim Lastikler
 
4 Mevsim Lastikler

4 Mevsim Lastikler

Dört mevsim lastikler çok sert ve yoğun kar yağışı almayan bölgeler için üretilen üçtepe kar logosu bulunan, yazın ve kışın da kullanılabilen lastikler dir. Tüm kış lastiği standartlarına uygun olarak üretilirler. Bu lastikler yıl içerisinde çok yoğun kar yağan bölgeler için kullanıma çok uygun değildir. Çok sıcak yaz günlerinde kuru zemin üzerinde kabul edilir seviyede olmasına rağmen yaz lastikleri kadar etkili fren mesafesine ve yol tutuşuna sahip değillerdir. Aynı şekilde çok sert ve soğuk iklimlerde, aşırı karlı ve ıslak zeminlerde ise kış lastikleri kadar etkili fren mesafesine, su tahliyesine ve çekiş gücüne sahip değillerdir. Dört mevsim lastikler İstanbul gibi çok yoğun kar yağışı almayan şehirlerde orta düzey araçlarda şehir içinde kullanmak için son derece idealdir. Dört mevsim lastiklerde kalite çok önemlidir çünkü kalitesiz bir dört mevsim lastiği tercih ettiğinizde ne yazın yaz lastiğinden nede kışın kış lastiğinden beklenen performansı yeterli seviyede alamazsınız.

 

Dört Mevsim Lastiklerinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

 

Dört mevsim lastik kullanmanın farklı artıları ve eksileri vardır. Artılarından bahsedecek olursak;

 • Dört mevsim lastikler kullanıcıyı lastik değiştirme, depolama ve ayrı bir kış lastiği alma maliyetlerinden kurtarır. Alırken biraz pahalı gibi görünse de uzun vadede daha ekonomiktir.
 • Havanın +7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda yaz lastikleri gibi donma yapmazlar, yaz lastiklerinden daha güvenlidirler.
 • Kar yağışının olmadığı kış günlerinde kış lastiklerinden daha iyi yola tutunurlar ve kış lastiğine oranla daha az yakıt tüketirler.
 • Dört mevsim lastiklerin diş derinliği yaz lastiklerinden daha fazladır ve bu sayede daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptirler.

 

 

Eksilerine değinecek olursak;

 • Performans sergilemek için üretilmemişlerdir, yüksek performans beklentilerini karşılamazlar.
 • Yapısından dolayı yaz lastiğine göre daha çok yakıt tüketimine sebep olurlar.
 • Kar yağışlı ve sert kış koşullarında karlı ve buzlu zeminlerde bir yere kadar yeterli olsalar da iyi bir kış lastiğinin gösterdiği performansı gösteremezler.
 • Çok sıcak havalarda ve sıcak asfaltta yaz lastikleri kadar yola tutunamazlar ayrıca fren mesafesi ve viraj alma konularında yaz lastikleri kadar başarılı değillerdir.

 

Gerçek Dört Mevsim Lastiği Nasıl Olur?

Dört mevsim lastikleri yaz lastiklerinden daha derin dişlere sahiptir ve kış lastikleri kadar yoğun olmasa da kılcal damarlara (lamellere) sahiptirler. Genellikle yumuşak hamurdan yapılırlar.

 

Lastiğin gerçek dört mevsim lastiği olup olmadığını yanağındaki işaretlerden anlayabilirsiniz.

 

M+S ve Kar tanesi işaretleri var ise lastik kış koşulları için onaylanmış gerçek bir dört mevsim lastiğidir.

 

Gerçek bir dört mevsim lastiği -5 dereceye kadar beklentilerinizi karşılar.

 

Dört Mevsim Lastik İle Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

 

Bu lastiklerin üretim amacı birbirinden farklıdır. Yaz lastiği sıcak havalarda ve kuru zeminde en iyi performansı vermek amacı ile üretilirken dört mevsim lastikler kışın yetersiz kalmamak, yazın ise ortalama bir performans sergilemek amacı ile üretilirler.

En temel farkları lastik yapısıdır. Yaz lastiğinin diş derinliği daha kısadır, hamuru daha serttir, kılcal damarları bulunmaz. Dört mevsim lastikler daha yumuşaktır, kış aylarında yetersiz kalmaması için kış lastikleri kadar olmasa da kılcal damarları vardır ve diş derinliği daha çok olduğu için kullanım ömrü daha fazladır.

 

Bu lastiklerin farklarından bahsedersek;

 

 Yaz lastikleri
 • 7 derecenin üzerinde üstün performans sağlamak amacı ile üretilmiştir.
 • Karlı ve buzlu zeminde çok güvensizdirler ve 7 derecenin altında donarak sertleşirler.
 • Diş derinlikleri 4 mevsim lastiklere göre daha azdır.
 • Daha az yakıt tüketirler.

Dört Mevsim Lastikleri

 • -5 dereceye kadar yeterli performansı sağlamak amacı ile üretilmişlerdir.
 • Yaz aylarında sorunsuz şekilde kullanılabilirler ve kışın şartlar aşırı zorlu olmadıkça yeterli performansı gösterirler.
 • Daha fazla diş derinliğine sahiptir, bu sayede daha uzun ömürlü kullanılabilirler.
 • Yaz lastiğine oranla % 2-3 daha çok yakıt tüketirler.